contestada

Students are selling hand-made magnets at the school craft fair. One magnet costs $0.30, 2 magnets cost $0.43, 3 magnets cost $0.56, and 4 magnets cost $0.69. If this pattern continues, how much will 6 magnets cost? Explain how you found your answer

Respuesta :

choco4
1 = 0.30 
2 = 0.43
3 = 0.56
4 = 0.69 
5 = 0.82
6=  0.95 

To find by how much you are adding every time , you have to subtract the 2 magnet cost (0.43) from the 1 magnet cost (0.30) and this equals 0.13