maya72
maya72 maya72
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

plz help


if 2 grapefruit sell for 59 cents how much will 8 grapefruit cost
the topic is proportion word problems

Respuesta :

furrypotato furrypotato
  • 25-04-2017
Multiply 59 by 4 and get answer because 2 grapefruit sell for 59 cents and 4x 2 =8 comment me answer.
Answer Link

Otras preguntas

Light energy comes from A nerve impulses. B electrons. C an object vibrating. D photons.
algebra pls help first correct answer gets brainiest
What is 2(5x7)+874-982
Brad bought a -pound bag of beans. He divided all the beans into two equal-sized piles. How much did each of the piles weigh?
URGENTTT Pick the sentence that would not be a good supporting sentence for a description paragraph. O A. The pebble was bright red and very smooth. O B. It ha
Can you guys help me solve these question?
9+9+9+3= what is the answer
Which statement describes a way in which society affects the development of technology? A. modern farming machines allow farmers to produce more food than befor
Hayden evaluated this expression using the order of operations, but he made a mistake. Which step includes Hayden's mistake? -6 + 8(11 – 4) + 32 Step 1 = -6 + 8
relationship between education and human capital? HELP ASAP PLZZZ