marskyeSnoo marskyeSnoo
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 06-05-2017
There are 6 candles in each set and there are two sets of candle. All in all, there are 12 pieces of candle. To determine the price per candle, we just have to divide the total cost to the number of candles. 
                                       Price per candle = $36/12
                                        Price per candle = $3
Answer Link

Otras preguntas

Use polymer in a sentence
What was the name given to Ronald Reagan’s foreign policy?
How many terms are in the expression 20x + 9y
Write the expression (4X -2)•6(2X +7)in the standard form of a quadratic expression
Thomas is a racquetball player who increased his ability to move quickly up and down the court. Which component has he probably added to his training regimen?
Genes separate independently during meiosis. a. true b. false
The Half-Way Covenant adopted by Puritans in 1662?
Which is an example of the bottleneck effect? A)Green beetles move to a new location and build a new colony there. B)Green beetles survive as birds don't see th
If q=2. Evaluate (34+18*q)-(5q+7)
What are the zeroes of f(x) = x2 - 6x + 8? (4 points) x = -4, 2 x = -4, -2 x = 4, 2 x = 4, -2