nijahbuckley95
nijahbuckley95 nijahbuckley95
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

Tasty Donut Shack charges $4.00 for 6 donuts. At this rate, what is the charge for 4 dozen donuts?

Respuesta :

SoccerGirl920
SoccerGirl920 SoccerGirl920
  • 22-03-2017
$4.00 for 6 donuts would mean $1.50 per donut. There are 48 donuts in 4 dozen. $1.50 times 48 is $72. The correct answer is $72.
Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Discuss how agriculture is seen as the cause of inequality between the sexes
What is The proper supply of nutrients essential for growth, reproduction, repair, immunity, and energy?
Beryllium, Be, and chlorine, Cl, form a binary ionic compound with a one-to-two ratio of beryllium ions to chloride ions. The formula for the compound is A. Be2
What is the current ruling on drug testing minors in public schools? Do you agree or disagree?
examine the list below and answer the following question: if historians were to use the information in this list to gain a better understanding of life in the 1
As Act III ends, Juliet heads off to Friar Laurence's cell. What does the fact that she will not give in to what everyone wants her to do tell you about her cha
Rewrite the equation in vertex form. x^2+10x+16
Mechanical weathering occurs at a greater rate in climates that are
prove or disprove: If a divides bc, then a divides b or a divides c
would you select water or gasoline to try dissolving the following : table sugar, motor oil, rubber from tire marks, adhesive residue from a packing tape