Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

SMOEONE HEKPLP ME I DONT UDERSTAD THISSS PLS
Select the correct text in the passage. Which two lines in this excerpt from John Keats's "Ode to Autumn" reflect the theme of growth and maturation? Season of
The number of toys owned by eight classmates is shown below: 4, 3, 4, 5, 6, 6, 8, 4 Part A: What is the mean of the data? Show your work. (4 points) Part B: Use
When creating a storyboard, in which section do you mention how you move from one shot to the next? A. synopsis B. sketch C. transitions D. shot description
Which plane of motion does flexion and extension go through?* 1 pd Sagittal Transverse Frontal Coronal
BRAINLEST IF CORRECT
who is the top stronger man of Tokyo Manji Gang1: Mikey2:Darken3:pha4:Takemicchi5:Ogre​
5y + 8 = -18 5y + 2x = 58
Direction: Choose the letter of the correct answer.Ait is raining now, we can't play football.A. ThereforeC. AsB. ButD. Although2. Peter is fat Àhe eats a littl
I WILL GIVE U BRAINLIEST AND THANKS AND 5 STARS please help this is very important this is a big part of my grade