christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

What square root of 12
By how much would the value of the number change if the digit 5 were replaced with the digit 3? HINT: 856.692 - 836,692 =​
pls help i need the help
3. Who was the Aztec ruler thought that Cortés was a god.
If the inflation rate increases, the value of money A. stays the same B. increases C. varies D. decreases​
The recursive rule for a sequence and one of the specific terms is given. FInd the position of the given term f(1) = 99, f(n) = f(n-1)+4; find position of 119
PLZ HELP MEEEE!!Enter an inequality that represents the graph in the box.A coordinate grid from negative six to six along the x-axis in increments of 1 and from
Which of the following characteristics would distinguish South Carolina as a southern colony?
Find the horizontal and vertical intercepts for r4 + s2 − r s = 16 , if the r-axis is the horizontal axis and the s-axis is the vertical axis.
please first one to answer gets brainly