mayjonathan45
mayjonathan45 mayjonathan45
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy? 5000 sqft of lawn food for $11.99 or 12500 sqft of lawn food for $19.99? Show proof.

Respuesta :

becca68 becca68
  • 26-02-2017
12500 cause 5000 goes into 12500 twice and it would be 24$ for 10000 sqft and then another 6 so 30$ cause 2500 is half of 5000
Answer Link

Otras preguntas

(It's inventory time at the fruit and vegetables store. Help by answer the question, using ratios.) 2. The ratio of Potatoes to turnips is 1:1. If there are 473
Where do you see your personal fitness ten years from now? Twenty years? Describe the role that you see personal fitness playing in your future.
decrease eight times a number by twice the same number
2x²+3x-5=0 квадрані рівняння
Answer the following question: 7/2h - 3 (5h - 7/2)
Europe is known for its extensive railroad system and even has a tunnel that stretches under the English Channel to connect the United Kingdom to the rest of Eu
which of the following is an example of low contex culture
Solve the pair of simultaneous equations x = 4 - y x = y + 2
Josephina lives on a farm with 3 sheep, 2 goats, 11 chickens, and 5 cows. She is going to randomly select an animal to take to the stock show. What is the proba
Why would a farmer plant a food corp in a small garden plot