lilandi lilandi
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

How do you solve this ???

How do you solve this class=

Respuesta :

gustavosa gustavosa
  • 22-02-2017
First you have to figure out how much a video game costs and how much a used one costs
Then you plug in the costs of the video games into Janets equation 120=3x+y
(x= video games and y=used video games)
Then you subtract the cost of video games  from 120 and then divide that answer by the cost of used video games and that should give you how many used video games she can get
 
Answer Link

Otras preguntas

find two consecutive integers whose sum is 45
Krispy krunch cereal is 49% sugar. About how many ounces of sugar are in 16 ounce box of krispy krunch?
What role did Henry Bellmon play in the Nixon impeachment trial?
[3/4+(-5/7)] What is the answer please help me
Which substance is made of polymers?
Excerpt from Big Cats Facing Extinction Part A Kate McConnaughey (9) Famous conservation leaders George Adamson and Diane Fossey who saw them as a threat were
A series circuit has a current of 2 Amperes and an equivalent resistance of 4 Ohms. What is the power of this circuit?
Angie and her friends ate 3/4 of a pizza. her brother ate 2/3 of what was left. how much of the original pizza did how eat?
Explain the four aspects of a swot analysis and tell how it fits into a marketing plan
How did cornelius vanderbilt use their wealth and power in other negative ways