KayoO413986 KayoO413986
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

it cost $54.50 to put 24,000 in your bathroom how much would you expect it to cost if you wanted 36 tiles

Respuesta :

XochiquetzalI755932 XochiquetzalI755932
  • 25-10-2022

Given, the cost of 24 tiles $54.50

Step 1: Calculate how much a tile cost. To obtain the cost per tile

[tex]1\text{ tile cost= \$}\frac{54.50}{24}[/tex]

Step 2: Calculate the cost to put 36 tiles (i.e the cost per tile multiply by 36)

[tex]\begin{gathered} =\frac{54.50}{24}\times36 \\ =54.50\times1.5 \\ =\text{ \$81.75} \end{gathered}[/tex]

Hence, it will cost $81.75 to put 36 tiles

Answer Link

Otras preguntas

May you please help me with my geometry. ​
What is the term for the cumulative body of observations on which scientific explanations are based? peer review pseudoscience logical reasoning empirical evide
How was the church important in the everyday life of most Europeans?
Find the value of x. Then find the measure of each angle.​
6g of calcium chloride must be heated in order to dissolve it in a test tube of water. After an experiment, as a test tube of salt solution cools, salt forms at
A submarine’s elevation is −280 feet relative to sea level. A shark is swimming at an elevation of −20 feet. What is the difference in elevation between the sub
Read the excerpt from "Object Lesson, Part 1." "Hardly. They didn't know you were coming." They had betrayed her, the sick shock in her voice said. "Class, this
Tienes quince Anos. What would be the subject pronoun?
Solve for n. 0 = lu19
What is a piece of information sent to a function