AngeleD65445 AngeleD65445
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Walter pays 2.53 to ship a package that weighs 5.5 onces. which is the cost to ship 1 ounce

Respuesta :

EmoreeP247899 EmoreeP247899
  • 25-10-2022

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Compute without using a calculator. sin (9π/4)tan(7π/3)
Can someone help me with this page?
Michael made a baby quilt that was 3 feet wide. Its Perimeter was 16 feet what was its Area.  Show me the steps.  Thanks
what is 144 over 324 simplified
Michael made a queen size quilt that was 8  feet long.  its area was 64 square feet.  What was its perimeter
A 50-kg child on a skateboard experiences a 75-N force. What is the expected acceleration of the child?
how did johnny feel about dally in chapter 5 (the outsiders)
-5x+y=-33x-8y=24solve this for me someone (solving systems of equations by substitutions)looking for x and y
Review important identitie cosx cosy = 1/2 [cos(x+y) + cos(x−y)]
Line A has a slope of 4. Line B has a slope of 1/4.