lisarivera07 lisarivera07
  • 22-08-2022
  • Mathematics
contestada

14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jelly beans can you purchase for 50 cents
at the same rate?
A. 150/x
B. 150x
C. 6x
D. 1500/x
E. 600x

Respuesta :

mailforaliya009
mailforaliya009 mailforaliya009
  • 22-08-2022
The answer to this question is D. 1500/x.
Answer Link

Otras preguntas

What is the reciprocal of 9/10 as a mixed numeral?
find three consecutive integers such that the sum of twice he smallest and 3 times the largest is 126.
[ 7 + 0.25 ( -2/3 • -15)] -1/2
When elements combine to form compounds, do their properties change?
ten thousand more than 300,000+90,000+5000+40 is
How would you factor out 8w-6w^3?? I have a math test tomorrow and went completely blank. :(
Write a real world problem for the two step equation 8b+6=38
What is the total weight of four cartons if each carton weighs 16 1/4 pounds
Please Help! What role do small claims courts play in the legal system?
Please help me on this question. 1. Construct line segment AB so that AB equals MN plus OP2. Construct line segment KL so that KL equals OP minus MN3. Construct