kh24903 kh24903
  • 21-08-2022
  • Mathematics
contestada

Nayeli bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $3 and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.70. Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bottle of juice cost.

Respuesta :

ayooava
ayooava ayooava
  • 21-08-2022
The answer is .67 cents. Explanation is in the picture.
Ver imagen ayooava
Answer Link

Otras preguntas

A potter uses 3/5 pound of clay to make a bowl how many bowls can he make with 10pounds
How do I solve for Y when the problem is 10x-5y=15 ?
1% of what number is 7
1.An 8-kilogram bowling ball is rolling in a straight line toward you. If its momentum is 16 kg•m/s, how fast is it traveling? 2.A beach ball is rolling in a st
Describe how the motions of gas particles are related to the pressure exerted by the gas
Help Please! Which is a correct comparison of the fractions? 15/18 and 25/30A.15/18<25/30B.15/18>25/30C.15/18=25/30
What is the solution to 3x+8=9+4x ? .
what does 9 to the 13th power equal?
Mrs. Baker paid $2.50 for 5 pounds of bananas. Write an equation relating to the cost to the number of pounds of bananas. How much would Mrs. Baker pay for 8 po
What is the value of (5/8) cubed? what is the value of (5 over 8) to the 3rd power?