edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

The Bambuti most likely have a culture that is A. passed down from generation to generation. B. based on a monotheistic religion. c. assimilated from greater Af
Rob is saving to buy a new MP3 player for every $16 he earns babysitting he saved $5 on Saturday rob earned $80 babysitting how much money did he save
A number times 5,minus 6,is 8.Write an equation to determine the number​
Write the equation in exponential form using the two points (0,1) and (1,3)
It is very important to you that your work allows you to use your best abilities. You want to see the results of your work and get a feeling of accomplishment.
2. Human skin is constantly producing new cells through cell division. How does this happen? During interphase, how does a cell prepare for division? Describe c
What is the ratio from 18 to 16
Identify the equivalent expression for Square root of x +3
1/4 of what is 1/5?
Ken made &14,500 in five months at his new job how much can he expect to make in two years if his pay remains constant