docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a run-on sentence? a. Daylight Saving Time is the best part of the year; there is more daylight in the evening that makes me fee
Some students reported how many pets they had. The dot plot shows the data collected: A dot plot is titled Students Pets and labeled Number of Pets. The values
Please help me out on this no link, no bots, no stealing points, don’t answer if you don’t know
Allen deposits $2,000 in his local bank. He earns 2 percent interest each year on his deposit. Jessica borrows $1,000 from the same bank. She is charged a 7 per
Established by Article I of the Constitution, the Legislative Branch consists of the House of Representatives and the Senate, which together form the United Sta
please help brainlest
What is the solution to the system of equations below? Please show work. Y = 3/4x - 3 3x - 4y = 12 1) (4,0) 2) (0,-3) 3) no solution 4) infinite solution
A cell phone company estimates that by charging x dollars each for a certain cell phone, they can sell 8-x cell phones per day. Use the quadratic function to fi
Plz help I have a time test
What is the conjugate verbs that preceded (came before) an infinitive in the story? Me llamo Natalia. Soy estudiante de Clark Middle School, y me gusta ir a la