10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

19. What is the sum of the measures of the exterior angles in a heptagon? Explain.
Maria and Carla were hiking when Maria tripped, fell, and sprained her ankle. Carla took out the first-aid kit and unwrapped a cold pack. Carla popped a vial th
Which could be a reason viruses are considered nonliving things?
how the control of weather and climate affect specific elements
Factor this Polynomial completely. X^2-12x-36
Which list is in order from smaller to larger sediment particles? A. sand, silt, clay B. clay, silt, sand C. silt, sand, clay D. silt, cla
What's the LCM of 4 and 6
Which is an example of how hamilton's ideas were expressed in the constitution?
¿Quién ____ dónde está el colegio?
on Monday, 421 students went on a trip to the zoo. all 7 buses were filled abd 8 students had to travel in cars. how many students were in each bus