queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The global economy involves trading between people from different
Ordered pair from the equation y is less than or equal to 2x-1
Eleven times one number is 9 more than 8 times another number.
A database is a collection of electronic information that can be accessed using a set of software commands. Or, a database is a set of organized information (el
30 POINTS!!!! PLS HELP ME ON THIS I AM TIMED
What is the value of this expression? 4/15+3/5−2/3 Enter your answer in the box as a fraction in simplest form.
$(492 – 166) Х 3 3 x (492 – 166)
What is a Tariff and what is its purpose? Why would people be against free trade?
13 ft :10 ft 18 ft Find the area of the trapezoid. [? ] square feet Hint: The formula for the area of a trapezoid is: (b17b2). h​
what organization would respond to children in need of schools in rural Asian district