queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

What fraction is exactly halfway between 4/5 and 14/15
can’t solve this problem 48-44y=128
Newton's Second Law of Motion says that as an object's mass and acceleration increase, its will increase as well. a. Gravity b. Force C. Motion d. Energy
PLEASE HELP IM SO STRESSED
the temperature of an iron bar with a mass of 87 gram is raise from 35°c in the process 4•9X 103 cal of heat energy where absorled what is specific heat of iron
Expand and simplify the expression 4x² + 4x + 2(x² - 3) + x².​
What is the probability that a person chosen at random from this group has brown or green eyes? startfraction 3 over 25 endfraction startfraction 7 over 25 endf
Beowulf is on Old English heroic epic poem of unknown authorship. True False
Help I will give brainlyestt!!!
3. Who told stories of the war on the ground in Vietnam that made many Americans feel the war was a mistake? South Vietnamese refugees North Vietnamese refugees