charisboateng
charisboateng charisboateng
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

5. Which deal is the better deal

5 Which deal is the better deal class=

Respuesta :

lolzo
lolzo lolzo
  • 23-04-2022

Answer:

THE 18 oz CONE IS BETTER VALUE, AS YOU GET MORE FOR A CHEAPER PRICE.

Step-by-step explanation:

work out the worth for 1oz of each ice cream cone.

$6.60 / 18 = 0.37 (to 1 decimal place)

$4.75 / 12= 0.40 ( to 1 decimal place)

Answer Link

Otras preguntas

septicemia occurs when bacteria enters what? liverintestinesbloodcell nucleus
Which dimension did Katharine Cook Briggs and Isabel Briggs Myers add to Carl Jung’s type theory of personality when they developed the MBTI? A. introversion-e
2 lb, 891g, 1 kg, 0.02 T greatest to least
The total width of three shortboards is 4.5 inches more than the width of two longboards. Write and solve an equation to find the width of a longboard.
Help please with question 3
Write an equation or inequality the quotient of a number x and 2 is no more than 9
Siempre de terminar mid terminar mid tareas a tiempo
What pet name did the trainees have for the K-135 plane?
HISTORY HELP PLEASE!!!
Why the plants in a space are grown in enclosed containers