aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Farmer Fran sprays her sugarcane field with a highly effective pesticide called 'Bayou Bug Blast'. For five years the pesticide works without a hitch, effective
An increase in which of the following areas created a decline in labor union membership? automobile manufacturing coal mining steelmaking service industry
in a circle graph, what is the measure of the central angle of a sector that represents 24% of the whole?
Any variation that can help an organism survive in its environment is called a(n):
a group of students attend math club. Half of the students are boys and 4/9 of the boys have brown eyes. What fraction of the group are boys with brown eyes?
The multiplication rule is used to rename a as an
What was A risk Helen Keller took?
Which of the following is not a major economic activity of the Outback? a. Agriculture b. Tourism c. Fishing d. Mining
Identify Two Policies That The Federal Government Can Follow In Order To Make The Business Cycle Less Disruptive?
WHY DID PEOPLE IN THE MIDDLE AGES FEAR THE BLACK DEATH? 15 POINTS NEED URGENT HELP FOR ESSAY. Why did people in the middle ages fear the Black Death? I know t