10781248 10781248
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 3 giant lollipops for $4.89. How much would it cost to buy 10 lollipops?

Respuesta :

nallelyavitia4
nallelyavitia4 nallelyavitia4
  • 23-04-2022

Answer:

16.3

Step-by-step explanation:

they are each 1.63 hope this helps pls mark as brainiest

Answer Link
lmnopxyz lmnopxyz
  • 23-04-2022

Answer: $16.30

Step-by-step explanation:

$4.89÷3= $1.63

$1.63×10= $16.30

Answer Link

Otras preguntas

Which location represents a period on a Periodic Table? A. a vertical row B. a horizontal row C. a diagonal row on the periodic table D.
who built the first cities in north carolina?
Someone plz help with this inquiry skill question. Thank you
Henry's mom is in charge of buying lemonade for his soccer team this week she plans on every player receiving 7/8 of a cup of lemonade after the game she bought
On the planet Xenophous a 1.00 m long pendulum on a clock has a period of 1.32 s. What is the free fall acceleration on Xenophous?
What is the sum of the arithmetic series of odd numbers below?1 + 3 + 5 + ... + 25?
The mean average of three numbers is 8. Two of the numbers are 11 and 7. What is the third number? 7 8 or 6
What is the answer to this question please show work
In one meter there are how many milimeters?
One way for students to earn money is by babysitting. This work is usually done in the evenings and on weekends, so it is easy to fit into a school schedule. An