christiwvusyou
christiwvusyou christiwvusyou
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 boxes cost $10, what is the cost for 3 boxes?

A. $2

B. $15

C. $6

D. $30

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 22-04-2022

Answer:

C. $6

Step-by-step explanation:

$ 10 / 5 box  * 3 box = $6

Answer Link
nallelyavitia4
nallelyavitia4 nallelyavitia4
  • 22-04-2022

Answer:

D $6

Step-by-step explanation:

hope this helps pls mark as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was not a problem associated with American cities in the early 1800s?
2x 5-7=168x 4-5=193x12-5=?1x10-8= 10​
Let me get some help real quick big fella​
Please answer this correctly
do -5x+12=-5x-12 have exactly one solutions
Carbohydrates are a good source of​
Please help me I’m so lost
11 Mental and emotional health can be improved through exercise.
On January 1, a store had inventory of $48,000. January purchases were $46,000 and January sales were $95,000. On February 1 a fire destroyed most of the invent
Pleaseee help me solve this