mirandaperez7141 mirandaperez7141
  • 26-03-2022
  • Mathematics
contestada

A frame contains 4 pounds of gold. suppose gold is worth $1,277 per ounce. how much would the gold in the frame be worth?

Respuesta :

R4ydiant
R4ydiant R4ydiant
  • 26-03-2022

Answer:

$81,728

Step-by-step explanation:

For reference: 1 pound = 16 ounces.

Therefore, 4 pounds of gold must be 16 * 4 = 64 ounces.

Since each ounce is $1,277, we must have the total cost of the gold to be $1,277 * 64 = $81,728.

The key word here is "per", which means to multiply.

Answer Link
tokyoghoul5128268
tokyoghoul5128268 tokyoghoul5128268
  • 28-04-2022

Answer:Answer:5,108

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPP pleaseee, Thank you
what is the product of 2 4/7 × 13/12​
Tyion has 4,000 dollars and wants to share it evenly with 19 friends. How much would they each receive?
Suppose you win $1 million in a lottery and your winnings are scheduled to be paid as follows: $400000 at the end of one year, $400000 at the end of two years,
What setting do these poems both focus on primarily? (5 points) Group of answer choices The country The city
There is a pothole in the street outside my house. Who should I talk to? Federal, state, or local (Enumerated/delegated,reserved, concurrent, or local)
The force, F, acting on a charged object varies inversely to the square of its distance, r, from another charged object. When the two objects are 0.72 meters ap
(3x^5 + x^3 - 4) divided by (x - 2)​
When American settlers first arrived in Texas in 1821,
When monochromatic light passes through the interface between two unknown materials at an angle θ where 0∘<θ<90∘, no changes in the direction of propagati