nehemiahelias nehemiahelias
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kendra bought 10 gallons of gasoline at $3.26 per gallon.
How much did she pay for the gasoline?

Respuesta :

AnaliseBecker
AnaliseBecker AnaliseBecker
  • 25-03-2022

Answer:

Kendra paid $32.60 for gas.

Step-by-step explanation:

If the price of one gallon of gas is $3.26, then we should multiply that price by 10 gallons:

[tex]10(3.26)=32.6[/tex]

In context, that is a total of $32.60.

Answer Link
gautamrethish
gautamrethish gautamrethish
  • 25-03-2022

Answer: $32.60

Step-by-step explanation:

Price per gallon: $3.26

amount of gas: 10 gallons

3.26 dollars times 10 gallons = $32.60 total

Answer Link

Otras preguntas

what do you call a baby zebra?
How do you find the constant of variation when y=-(2/3) and x=3
I really need help on this one...ASAP!I will try to answer your questions if you answer this soon asap! PLZZZZ!!!What would a equal if 4(a+12) was 32?
Assume all variables and groupings are nonzero real numbers.Write expressions with only positive exponents.ab  -4  c  -3the -4 and -3 are exponents.
Which of the following is true regards to the Navigation Acts by the 18th century
Martin Luther and Johann Gutenberg were two men who broke with the Catholic Church true false
What are 3 things an Apple, Knife and Mirror have in common?
If -nx2 + tx + c = 0, what is x equal to?
Assume all variables and groupings are nonzero real numbers.Write expressions with only positive exponents.ab  -4  c  -3the -4 and -3 are exponents.
What was vomitorium used for?