izzy069
izzy069 izzy069
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

System of equations! I need a good word problem and explanation :)

Respuesta :

SkiQueen
SkiQueen SkiQueen
  • 24-03-2022

Answer:

Lia was needing to buy different types of fruit, kiwis and bananas for a smoothie recipe. Kiwis cost 4 dollars per fruit and the bananas cost 8 dollars per bunch. she only needs 1 bunch of bananas, but has 20 dollars total. How many kiwis can she buy?

4x + 8 = 20

4x = 12

x = 3

Have a wonderful day!!

Please rate and mark brainliest!!!

Answer Link

Otras preguntas

what is the GCF of 33,55,132
Many African societies were matrilineal, meaning
Write a multiplication problem in which he product is between 0.05 and 0.75. PLEASE HELP!!
what was the Safavid empire know for? A) Shahs there supported weavers and potters who made beautiful rugs and pottery B) The inhabitants of the empire experien
what is the GCF of 33,55,132
What is in the middle of 2.15 meters and 2.17meters using desimals I need 3answers
lisa's family drove 830.76 miles to visit her grandparents. Lisa calculated that they used 30.1 gallons of gas. How many miles per gallon did the car average?
Which pair of compounds will form a solution?Benzene (C6H6) and hexane (C6H14)Na2SO4 and benzene (C6H6)NaCl and hexane (C6H14)H2O and CCl4More than one of the c
how are elements and compounds related
In the cells prokaryotic and eukaryotic, which cell would best represent a bacterium?