20ralogaivaua 20ralogaivaua
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Helen buys 2 pineapples. She pays with a £5 note and gets £3.60 change. Work the cost of one pineapple.

Respuesta :

cisiltikici01 cisiltikici01
  • 24-03-2022
2pineapples=1.40
To work that out you do 5-3.60= the cost of 2
To work 1 out you divide by 2 so
1.40 divided by 2 = 70p
Answer Link

Otras preguntas

How do geologist locate the epicenter of an earthquake?
By the 1500s, galleons were taking cargo across oceans all over the world. Galleons were huge sailing ships. Which sentence combines these two sentences with an
Which form of government serves the interests of royal family members?
In which state did women first receive full suffrage?
The tattered flag, which inspired francis Scott key, was on display at the museum. Which group of words is the adjective clauses in the sentence
which description is an example of direct characterization
what is 6.17 in written form
How many parts of the brain are there?
what is 6/20 in simplest form and find equivalent decimals
The initial signal that demand for a good exceeds production in an economy is that the __________.