MathsCat0001
MathsCat0001 MathsCat0001
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

Pls help there will be pic if u click

Pls help there will be pic if u click class=

Respuesta :

allisonemmasu8
allisonemmasu8 allisonemmasu8
  • 23-03-2022

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

A sharpener is 0.90 in dollars, so 3*0.9 is 2.7. 10-2.7=6.3, so the answer should be $6.30

Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 23-03-2022
Each sharpener costs $0.90. You are buying 3 sharpeners. $0.90 x 3= $2.70.
You are paying with $10.
$10-$2.70=$7.30.
You are getting $7.30 for change.
Answer Link

Otras preguntas

A hanging indent is used A.In footnotes B. in a sentence outline C. in a topic outline D. in a Works Cited page
Identify the type of subordinate clause in the following sentence. The trouble was that he forgot where he put his keys. noun. adjective. adverb.
Trevor paints 1/6 of the fence surrounding his farm each day. How many days will it take to paint 3/4 of the fence?
Toni can carry up to 18 lb in her backpack. her lunch weighs 1 lb, her gym clothes weigh 3 lb each. how many books can she carry in her backpack?
A store sells a gallon of milk for $3.A baker buys 30 gallons of milk for his bakery.How much will he have to pay?
0.00000916 in scientific notation
how do you write words to match the expression 24-(6+3)
factor out coefficient 4n-3
describe the two kinds of weathering and the three kinds of erosion that shape the surface of the earth
What is made up of quantities and the operations performed on them?