Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

I need help answering these questions!
what is an expression called that combines numbers and operations called?
How do work this out
Which is equivalent to ? please wait till i add my picture
Do you agree with jared diamond when he says of a civilizations ability to gain power, wealth, and strength, "…what's far more important is the hand that people
the domain of the function, y=2x+4 [3,5,6,8] Identify the range
A right triangle has a 30o angle. The leg adjacent to the 30o angle measures 25 inches. What is the length of the other leg? Round to the nearest tenth.
Find the height if cylinder with a volume of 30in
cany anyone teach me how to use the vernier callipers?
Why did regulations of businesses fail during late 1800s