Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
Answer Link

Otras preguntas

Please help and answer why
how to graph slope intercept form
Describing the flow of blood around the human body being like water flowing through pipes is an example of____. A. an analogy B. a prototype C. a physi
What is the sequence of energy transformations associated with a hydroelectric dam? electrical energy into mechanical energy into kinetic energy into gravitatio
What is the best action to take during an earthquake?
your bill is 56.45 and you tip 30% what is your total bill
If the mean weight of 4 backfield members on the football team is 221 lb and the mean weight of the 7 other players is 202 lb, what is the mean weight of the 11
Using orbital notation, diagram the formation of an ionic bond between aluminum and fluorine.
Please help with number 13 :)
Help? Please? Round the number to the thousandths place "79337.945573"