breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A library's online catalog is a computerized index of A. books found within the library. B. library staff contact numbers. C. search engines offered by the lib
Where would you look to find an article on recent fashion trends? A. Encyclopedia B. Readers' Guide C. Who's Who D. Card catalog
Which describes the scientific view's order of earth's first living things to the most recent? A. cyanobacteria, crocodilians, hagfish, giant ground sloths B
what is spinal cord and how it is protected in the human body
Why Did Feudalism Develop In Japan?
Which type of triangle is formed with the points A(1, 7), B(-2, 2), and C(4, 2) as its vertices?
How do you add 0.89+0.657?
Pleas please help! Solve for d. 3/15 - d/5 = 5/6 + d/3
(1, 1) with a slope of 5. Which set of ordered pairs will all be on that line
Which word in the sentence does the adjective modify? The grassy smell reminds me of summer. A. summer B. me C. smell D. grassy