alexisF00
alexisF00 alexisF00
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

The student council sold 140 sodas for $175.00 at the fall festival. What is the cost per soda?

Respuesta :

Lenvy
Lenvy Lenvy
  • 22-03-2022

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

Given:

The student council sold 140 sodas for $175.00 at the fall festival.

To Find:

What is the cost per soda?

Note:

To find cost per soda you have to divide Cost by number of Sodas

Solve:

$175.00/140 = 1.25

Hence, the cost per soda is $1.25

~Learn with Lenvy~

Answer Link

Otras preguntas

Briefly describe the distinguishing characteristics of gymnosperms
What is the narrator attitude towards Camp green lake's location?
In concept simulation 10.2 you can explore the concepts that are important in this problem. astronauts on a distant planet set up a simple pendulum of length 1.
what precautions require the room door to be closed?
oranges cost 25 cents for 1/2 kilograms. How much would 8 kilograms of oranges cost?
Police officers can determine that your motor skills are too impaired for you to drive safely if: A. You can't read an eye chart B. You can't repeat the alphabe
I need the answer and method
Rico, Carolina, and Gloria have pizza that they are going to be sharing with other people. Rico gave away 1/3 of his cheese pizza to Carolina and she gave him 3
An emulsion is a colloidal dispersion of a____. A. Liquid in a liquid B. Liquid in a gas C. solid in liquid D. Gas in a liquid
Help! How do you calculate mean time?