Nickster712 Nickster712
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

You buy $2. 75$ pounds of pistachios and $2$ pounds of cashews. Do you pay more for the pistachios or for the cashews?

Respuesta :

chloeeechloeee chloeeechloeee
  • 22-03-2022

Answer:

pistachios

Step-by-step explanation:

you pay more for the pistachios because $2.75 is greater than $2

Answer Link

Otras preguntas

Which colony region had many factories that supplied paper, textiles and iron? A the New England colonies B the Middle colonies с the Southern colonies
Sand Point Corporation's common stock recently paid a dividend of $1.50. Investors require a 16% rate of return on this stock. Sand Point earns a 30% return on
un terreno rectangular tiene 12 m. De frente y 40 m de fondo. ¿Cuál es el costo del terreno si el metro cuadrado cuesta $ 2100?
PLSSSS HELP I'M BEING TIMED!!!!!! Sean is giving a presentation on the Appalachian Trail, one of the longest footpaths in the world. As part of his presentation
1. Which goal was NOT supported by labor leader Samuel Gompers? a. an eight-hour work day for workers b. to restructure the entire goernment c. increased wages
Which organelle packages proteins into vesicles? * A chloroplasts B nucleus C ribosomes D Golgi apparatus Which organell
round 446,662 to the nearest hundred thousand
............... ............... ...............
Which of the following European contributions directly affected the nature of American Indians' own intertribal warfare? O Value for metals like gold and silver
Energy cannot be created or destroyed only transferred is the law of conservation of​