devingrissom888
devingrissom888 devingrissom888
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the school store, notebooks cost $3 You buy x notebooks and 4 packs of markers.

Respuesta :

samdenthakuri
samdenthakuri samdenthakuri
  • 22-03-2022

Answer:

3x + 4y

Step-by-step explanation:

You need to explain more. If you are asking for an equation, x represents the cost of each notebook and y represents the cost of each pack of markers. Also, you did not mention how much each pack of of marker costed, so I used y to substitute that amount. If you do know how much a pack of markers costs, multiply that number by 4 and your new equation will be 3x + (whatever the product is).

Answer Link

Otras preguntas

How many times does 2 go into 25?
Which pair of events is dependent? You get a head and a tail in two coin tosses with two different coins. You get a head and a tail in two coin tosses using the
Find the product mentally. (2j + 7)(2j - 7) A: 4j2 + 49 B: 4j2 - 49 C: 2j2 - 28j - 49
Which of the following best describes the expression 5(x + 2)? The sum of constant factors 5 and x + 2 The product of constant factors 5 and x + 2 The sum of a
4% of what number is 5
what does orbited mean
a triangle cannot have more than one obtuse angle true or false
What are the characteristics of stage 2 countries? Examples? What are the characteristics of stage 3 countries? Examples? What are the characteristics of stage
use inductive reasoning to find the next term in the sequence 1,2,4,7,11.. A.14 B.13 C.15 D.16
The first term in a sequence is x.each subsequent term is 3 less than twice the preceeding term.what is fifth term of the sequence