Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

Hannah ran 200 yards during recess. Juanita ran 340 yards during recess. in feet, how much further did Juanita run than Hannah
Can black holes merge
Rainforests are principally responsible for global oxygen turnover. Please select the best answer from the choices provided T F
What is the value of x? 6/x=24/28.8 x =
_____ reaction is another name for an oxidation-reduction reaction. A. Neutralization B. Half-reaction C. Number-change D. Redox
9 1/2 gallons equals how many quarts
Rhizoids are the _____ of bryophytes. stems roots leaves gametes
Having a positive attitude helps decision making to become a more positive experience. Please select the best answer from the choices provided. T F
what percentage of Africa had been colonized by 1870
Uranium and ________ are needed to run a nuclear reactor. a. gold b. water c. silver d. carbon dioxide