monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

The ratio of reeta and neha income is 8:6. If reeta income is 2800. Find the income of neha
Which security related phrase relates to the integrity of data?
Let H be the set of all points (x, y) in ℝ2 such that x2 + xy + 3y2 = 3. Show that H is a closed subset of ℝ2 (considered with the Euclidean metric). Is H bound
For the polynomial function f(x) = -2x4 + 8x2 - 8, find all local and global extrema. A.) No global extrema exist. B.) The only extrema point is (0, -8). C.)The
Nepalese women lack skills to develop their ideas into business plans justify​
Squanto learned English and when he returned to America, what did he teach the Puritans?
come here all fnj-xzeh-vof​
find a so that the two points are 17 units aparts (-5,8) and (3,a) please tell me how you found it, i need the help!
I don’t think the boss is very ............. to agree
Please help give a good explanation please and ty