braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

Contributing factors to xenophobia ​
the Civil defense team decided to buy new trucks with ladders higher than 100 feet. They found 2 different trucks with same height of ladders. The first truck c
Factors that causes ill mental health
How does each of the first three paragraphs of the Court's opinion contribute to the conclusion drawn in the last paragraph about separate educational facilitie
How did Korea get divided into North Korea and South Korea and what role did the United States play in this?
If r= 1 and 0 = 5π/4, what is the approximate arc length?
Janelle drew KL in isosceles trapezoid FGHJ to create similar trapezoids FKLJ and KGHL. Based on the given information, what are the values of y and w in centim
How can you relate the careers in Finance as Bachelor of Science in Information Systems (BSIS) students?
A 19% tip is given for a meal. How to solve it??
What is the sum of the interior angles of the polygon shown below?