chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from Heart of a Samurai and then answer the question. The strangers leaped out of their boats and pulled them up on the small beach. By signs,
Loonis Inc. and Rhea Company formed LooNR Inc. by transferring business assets in exchange for 1,000 shares of LooNR common stock. Loonis transferred assets wit
QUICK: WILL MARK BRAINLIEST Tara decides to attend the out-of-state college because they have a better math education program. The table (picture) shows the exp
Evaluate the geometric series. Round to the nearest hundredth. Please help me!!!
Which expression is modeled by this set of arrows on the number line -6 divided by (- 3) -6 divided
What capacity is most reasonable for a cleaning bucket
What was the total vote in the year 1820?*
Help Me please Will give brainlessly
Read the dialogue and the statements that follow. Fill in the spaces to best complete the sentences. Agustín: Quiero comprar in tocadiscos compacto. Carmen: ¿Po
Frida was known for mixing what two styles of art in her work? Dreams and symbolic items in art are known as?