ashu790 ashu790
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

12. Sam bought 3 packs of tennis balls. Each pack has 3 tennis balls.
He paid $3 for each tennis ball. How much did all the tennis
balls cost?

Respuesta :

sdorsey3
sdorsey3 sdorsey3
  • 25-02-2022

It costs $27 dollars

3x3=9  9x3 (Three means the dollars) = $27

Therefore your answer is $27

He paid $27 dollars for the tennis balls.

Answer Link

Otras preguntas

With the _____ of people from fertile areas, knowledge of agriculture spread by _____.
North Africa and Italy both border the A. Mediterranean Sea. B. Red Sea. C. Persian Gulf. D. Caspian Sea.
a remarkable fact about cells its that
what can be multiplied to get 20 and added to get 9
explain how 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3
show me how to solve x+7.72=19
Which number is between 0.6 and 7/9 A 23/27 B 31/45 C 14/27 D 1/3
what are the names of Mexico's two major peninsulas
say you want to create a ladder .which lines should be parallel and perpendicular to each?
Which statements correctly define factors that contributed to the decline of the Roman Empire? Choose all answers that are correct. A. The empire split into th