emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

How does Milk appeal to US?
Two charged objects exert a 5.0 N force on each other when separated by 1.5 m.Find the product of the two charges.
The mass of the part of a metal rod that lies between its left end and a point x meters to the right is 4x² kg. (a) find the linear density (in kg/m) when x is
c) When Hari observed specimen in the biology laboratory, he found that both are worms. He found that organism A has flat and segmented body and organism B has
Symbol to represent romeo and juliet act 2 scene 4
Sketch the radial probability distribution for n=25, l=0 using a realistic length scale.
1. Según el periodista, en palabras atribuidas a Napoleón, este predijo:A. El resurgimiento de La IndiaB. La creación de ChindiaC. El resurgimiento de ChinaD. E
On Monday there was a total of 110 minutes of rain. On Tuesday there was 72 minutes of rain. Which sentence would describe the change of minutes raining from Mo
If a nation subsidies for its products, is this considered to be a trade distorting practice? 1) True 2) False
Researching the cost of living in a potential post-school destination is important for financial planning. it allows individuals to assess housing costs, transp