bubblesshifting bubblesshifting
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Write down an expression for the total cost of four pencils and two rubbers

Respuesta :

anonymous12353
anonymous12353 anonymous12353
  • 23-02-2022

Answer:

4x + 2y

Step-by-step explanation:

We multiply the price of 1 pencil by 4 to get price of 4 pencils plus the price of 1 rubber times 2.

please mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Select all pairs of numbers that have a least common multiple of 18. 2 and 6 3 and 6 2 and 9 6 and 9 6 and 12
arrange the numbers in increasing order 14.204 14.200 14.240 14.210
What is negative 1 over 12 - negative 3 over 4
During a catered lunch an average of 4 cups of tea are poured per minute. This lunch will last 2 hours. How many gallons of tea should the caterer bring if ther
Why did Henry VIII seek a separation from the Catholic Church?
10(x+3)-(9x-4)=x-5+3
What is 8 21/40 converted to a decimal
what is the answer to 9x+5-x+3
Division facts for 2,5,10
12925 rounded to the nearest ten thousand