gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

kevin is making a banner with an area of 7 square feet. the width and length of the banner are whole numbers. what are its possible dimensions
What is the answer to 8x-(5x+4)> or = -31
6x to the 3rd power minus 12 equals what?
What are two processes that use oxygen
Whose son became Pope Leo X in 1515?
if chris throws a baseball 60 meters in 4 seconds, what is the average speed of the football?
write a word problem whose solution is |20|=20
Why does the cell need both mRNA and tRNA in order to synthesize a protein like hemoglobin?
Why doesn't a cube root have two answers
Which word in the sentence does the adjective modify? The tall arch welcomes visitors to the city. a. visitors b. city c. arch d. tall