rosecarranza80 rosecarranza80
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces
What is the unit rate?

A certain brand of coffee costs 699 for 242 ounces What is the unit rate class=

Respuesta :

MileenaVelez
MileenaVelez MileenaVelez
  • 22-02-2022
I believe it is $0.29 ( when rounded

You can do a proportion

Price / oz
6.99 / 24.2 = x / 1

I hope this helps and please mark brainliest!
Answer Link

Otras preguntas

NEED BY TODAY1. What is the effect of just-in-time inventory strategies?a. They expand businesses with the use of worldwide telecommunication.b. They increase b
Which graph represents the linear function y = –3x + 1?
what are the characteristics of rip van winkle
what is 3 3/5 x ( -8 1/3) ​
Find the domain and range of the graph below:
Please do it for me if you can
If a 4 ft stick cast a shadow of 2.8 ft. What is the height of a tree that cast a shadow of 27.44 ft?​
The Pines Golf Course is offering free ice cream cones to golfers who hit their tee shot on the green at hole 7 The following bar graph summarizes the tee shots
( 3.2 × 10 3 ) ( 2.5 × 10 5 ) = 8 × 10 15
Which of the following is an example of the endocrine system maintaining homeostasis?