destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

68/8 change the improper fraction into a mixed number and simplify
Why is a liquid able to flow
Gcf using prime factorization of 52 and 65
When a liquid is poured through a filter, what happens?
jason order 239,021, pounds of flour to used in his 25 bakeries. The company delivering the flour showed up with 451,202 pounds. How many extra pounds of flour
When solving the equation 2/3 b 5 = 7, you should first ? from both sides. Then you should multiply both sides by the ? of ?. Your answer
Which is another name for an orthodox view of a historical event or period?
How can you identify a linear non proportional relationship from a table, graph, and an equation?
Which of the following would be a helpful open-ended question for you to ask after someone has read your paper? A. What do you like best about my introduction?
How many miles will paez family drive each day if they decide to take 5 days to drive 865 mi to Dallas