Lillypad22 Lillypad22
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

Please provide the equation and the answer to this question:

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How many did each pencil cost?

Respuesta :

chrisbroshera1 chrisbroshera1
  • 26-01-2022

Answer:

p=$2.00

Step-by-step explanation:

We can find how much each pencil costs using the equation 10 = 24 - 7p

Solving for p gives us p = 2

Answer Link

Otras preguntas

May I please receive help???? Please
chứng minh mặt trời là nguồn gốc của tất cả nguồn năng lượng
I need so much help please :) <3
A company orders 28 box lunches from a deli for 204 $.40 if each box lunch cost the same amount what is the unit cost of each box lunch
If the mass of an object is 100 and Net force is 400, what would be the Acceleration? And explain.
Given the endpoint (-4,5) and midpoint (-8, 8), what is the other endpoint?
A motorboat accelerates uniformly from a velocity of 10.5 m/s to the west to a velocity of 6.5 m/s to the west. If its acceleration was 4.5 m/s2 to the east, ho
Organos involuntarios de la respiración -traqueal-cutanea -branqueal
Which angles are alternate interior angles?
23x1290801 PLS ANSWERRR