Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of a persuasive essay
How do you spell idea and it expired
List 5 characteristics of sedimentary rocks. Use the words below to help you. Check mark each word once you use it Layers sediments coarse grained particles man
On an 88 question test, LeeBeth missed 11 questions. What is her exact grade for that test?
Incentives for political leaders can cause leaders to favor programs with immediate benefits and deferred costs. True False
Which is an example of a way in which science has improved a societal problem?
how 7/3 compares to 2 1/3
On an 88 question test, LeeBeth missed 11 questions. What is her exact grade for that test?
which subjects/learning areas would make use of critical rationalism
12dollers for 3 staeks 28 for 7staeks