Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

rewrite in slope-intercept form: 2y + 2x = 2
Match the given work profiles to their respective job roles. NEED ASAP​
is a letter that is used to represent a number.
How does life form from a fertilized egg?
a more Kinder lady you could not meet correct the sentence pls​
Pls, look at picture for the question. Also did I graph it right?
- Escribe una reflexión sobre tu futura familia. Completa las siguientes oraciones con más detalles: • Mis hijos van a llevarse ... (bien/mal) porque ... (no/se
Glycogen which stores sugar/energy in our liver is made of monomers called
Which book was written by Netaji​
Mr. Hamilton decorates his U.S. History classroom by putting up pictures of the presidents. The wall is 9.75 feet long. In the center, there is a window that is