sebastian382843 sebastian382843
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

At a local grocery store, 7 lb of squash cost $14.00
and 4 lb of tomatoes cost $10.00.

Respuesta :

aaaaaaaaaayyyy aaaaaaaaaayyyy
  • 24-11-2021

Answer:

1 LB of tomatoes is $2.50 and 1 LB of squash is $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the four types of macromolecules, their bulding blocks, and their main functions?
what event would most likely cause an increase in sales A. Decrease in price B. Increase in supply C. Decrease in product quality D. Increase in quantity produc
I would like to know how to do this problem
8ths on division pls help me I really need it
Which is not a benefit of having fats in your diet? processing hormones helping some vitamins be absorbed by the body helping you grow converting starches into
Russia’s system of government and identify its basic structure.
a fission reaction is similar to a fusion reaction in that both reactions involve?
All of the following are explanations for glacial periods EXCEPT a) volcanism b)varying solar energy c)earths orbit precession d) biological organisms
where was the tohoku earthquake
Use the chart of milk information shown below to answer the following question: If you drank three cups of whole milk you would be consuming 24 grams of fat: