alisssnowman alisssnowman
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Last year, Jane made 4 trips
to Chicago to visit family.
Each trip cost $328. How
much did the 4 trips cost
altogether? Show your
work.

Respuesta :

Galaxyyyy
Galaxyyyy Galaxyyyy
  • 26-11-2021

Answer:

See below:

Step-by-step explanation:

Hello! My name is Galaxy and I will be helping you today. I hope you are having a nice day!

We can solve this problem in 1 step, I'll start off with that step.

She made 4 trips last year to go to Chicago, and we know that each of them cost $328. We can solve this by multiplying 328 by 4 as we add 328 to the cost per trip she goes to.

Therefore, we can solve for it and get our answer of $1312.

[tex]4*328=1312[/tex]

Cheers!

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST Which technique does the writer use to strengthen the argument that stress affects health and wellness? A) uses personal testimonies from h
The quadrilateral has vertices A(3,5), B(2,0), C(7,0) and D(8,5). Which statement about the quadrilateral is true
Which statement describes both homogeneous mixtures and heterogeneous mixtures? A. Their components can distinguish visually B. Their components are combined i
Whether the students claim is correct
Yo ___________ alojarme en un albergue juvenil. A. preferiría B. preferirías C. preferiríamos D. preferirían
If 1 inch represents 65 miles on a map, then how many inches will represent 2300 miles?
We see objects all around us because of which type of light
jan needs 3/4 lb. of hamburger for each burger she is makeing for the party. she has. 15 lbs. of hamburger. how many burgers can she make?​
help with these please someone
Hey help me on this??