kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

number of laps 2 4 6 8 10 time 10 20 30 40 50 Charlie runs laps around a track the table shows how long it takes him to run different number of laps how long wo
what happen to mycenaean civilization during the dark age
Evaluate 2A - 3B for A = 7 and B = -2.
The greenhouse effect is a. a natural phenomenon that allows heat to escape the atmosphere. b. a natural phenomenon that helps to maintain Earth's temperature c
The Indian subcontinent was partitioned into _____. Tibet and India India and Pakistan Pakistan and Bangladesh Bangladesh and Tibet
He amount of current flowing in a circuit can be measured by A. an ammeter. B. a voltmeter. C. a neon test lamp. D. an ohmmeter. User: 3. Which one of the foll
A person's vestibular sense helps control a. depth perception. b. the perception of pain. c. the process of eyes adjusting to a darkened room. d. balance.
A water tank, having the shape of a rectangular prism of base 100 square centimeters, is being filled at the rate of 1 liter per minute. Find the rate at which
7×300=7× find product
A group of 140 tourists are going on a tour. The tour guide rents 15 van. Each van hold 9 tourist