schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

ASAP WILL MARK BRAINLYEST solve this equation by completing the square:
Which of the following statements most accurately describes how water moves through the earth and its atmosphere
Use the discriminant to find the number of real solutions of the equation 3x2 – 5x + 4 = 0. Show your work.
What does Sotomayor accomplish by using the words "morcilla—pig's intestine"? Sotomayor brings the audience's attention to the uniqueness of her culture. Sotom
Any ideas on what to do here
Multiply the number of pounds by to find the total cost
A company buys pens at the rate of $7.50 per box for the first 10 boxes, $5.50 per box for the next 10 boxes, and $4.50 per box for any additional boxes. how ma
Leadership of which person was key to the North’s victory in the Civil War? A. Lee B. Lincoln C. Seward D. Stowe E. Sumner
The ancient greek idea of eudaemonia (happiness) is based on achieving _______.
show or explain how to make 2 equivalent fractions for 1/2