yalbabymarii12
yalbabymarii12 yalbabymarii12
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help and explain the answer

Plz help and explain the answer class=

Respuesta :

toxininjector210 toxininjector210
  • 25-10-2021
$1.62 because 3 x 0.54
Answer Link
Amphitrite1040
Amphitrite1040 Amphitrite1040
  • 25-10-2021

Hey there!

If she bought 3 LBS (pounds) of bananas and they cost 54¢ per lb, then your equation should look like this: 3 × 0.54 = t and you should be able to find the answer from there!

t = result / how much he spent in total

Equation:

t = 3 × 0.54

3 × 0.54 = t

SIMPLIFY IT

t = 1.62

Therefore, Erin spent ≈ $1.62 (1 dollar & 62 cents)

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

Answer Link

Otras preguntas

redacta una noticia, situada en el fin de la primera guerra mundial, que explique a la población algunos de los impactos en esa guerra en la sociedad o en el or
2x+10=12so x=??[tex]\huge \dag \sf{Help \: me}[/tex]​​
Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the points (−6, 4) and (2, 0)
What are the functions of political system?
Which set has the property of closure under the operation of addition? (1) {0,1,2} (2) {x|x is an odd integer} (3) {0, 1, 2, 3, ..., 10} (4) {x|x is an even int
Answer question will give brainliest​
The element of art called line is the basic framework of an artwork. True False
happy Sunday!! drop your favorite Bible verses and what they mean!
Name the doctor who performed the first lung transplant with a live donor
Helppppp just say true or false